Kuří oko / Bradavice

05.04.2024

Kuří oko  

Kuří oko je nejčastějším úkazem na chodidlech, patří do skupiny kožních onemocnění způsobených tlakem a třením. Je to kruhová vyvýšenina žluté barvy, shluk ztluštělé kůže ve tvaru kužele, se zhrublým jádrem, které směřuje ke kosti na nervová zakončení okostice a způsobuje bolest. Je to nejvyšší stupeň mozolu. Často je jejich výskyt doprovázen bolestí vystřelující směrem ke kosti a klienta omezuje při chůzi. Obvyklým místem pro kuří oka jsou kosti v nártu chodidla zespodu, pod všemi prsty a také palcem. V meziprstním prostoru je to mezi 4 a 5 prstem. V neposlední řadě na kladívkových prstech svrchu na kloubcích. Kuří oko vzniká v důsledku zvýšeného tření či tlaku. Kuří oko není vyrážka ani se nedá od nikoho získat přenosem.

Kuří oko má dvě vrstvy:

vrchní vrstva – vrstva, kterou vidíme pouhým okem, vyvýšená žlutá kůže

spodní vrstva – je tvořena kořenem, tvrdým středem (čepem), který tlačí na kost, proti které kuří oko vzniklo a ten tlak způsobuje bolest

Průběh vzniku: prvotně vzniká nejprve otlačení, později mozol, který tlačí a otlak prohlubuje a zatlačuje dovnitř. Vzniká ztvrdlý střed (čep), ve tvaru kužele, který intenzivně tlačí na kost a způsobuje bolest. Neřešené a opomíjené kuří oko začne bolet a způsobuje nepohodlí při chůzi. Někdy se může kuří oko i zanítit. Kuří oko je třeba řešit dříve, než se dostanete do stavu bolesti.

Odborné ošetření

Odstranění kuřího oka, je možné odborným ošetřením na pedikúře, kde se speciálními frézami vybrousí a odstraní zhrublá kůže. V dalším kroku je nutné dané místo odlehčit, aby nedocházelo k nadměrnému tlaku. Ošetření se opakuje v krátkých intervalech, aby se odstranilo co nejvíce zhrublého středu a tím se zmenšila i hloubka kuřího oka, tak se postupně zmenšuje vrchní obvod kuřího oka a zároveň i hloubka. Opakování se provádí individuálně podle stavu, ale obvykle po 10 dnech. Pedikér vám navrhne postup a terapii ošetření, doporučí podpůrné pomůcky či přípravky.

Prevence

péče o pokožku po celodenním nošení uzavřené obuvi

pravidelná návštěva pedikúry

pohodlná a příjemná obuv s měkkou výstelkou

omezit boty s vysokým podpatkem, popřípadě v nich nosit gelové vložky

každodenní hygiena

používat vhodné a pohodlné vložky do každých bot

používat vhodný korektor

diagnostika postavení chodidla

Pokud nebude odstraněn tlak, kuří oko se bude vytvářet opakovaně.

V lékárně můžete také zakoupit speciální náplasti na kuří oka, které obsahují kyselinu salicylovou, která změkčí kuří oko tak, že lze pak snadno odstranit. Náplasti používejte podle návodu na obalu. Jsou různé druhy a možnosti výběru.

Bradavice

Je to virové onemocnění kůže, postihující i zdravé lidi, způsobené papilomavirem HPV. Do organismu se dostane nepatrnou rankou na pokožce. Imunita rozhodne, zda se rozvine virová infekce do bradavice .
Bradavice mají různé tvary, na chodidlech se vytvářejí hluboko dovnitř pokožky, někdy i v místech většího tlaku, na povrchu jsou někdy pokryty i tlustou vrstvou kůže. Vyskytují se samostatně, ale i v seskupení více drobných bradavic.
Okraj bradavice je bělavý a má nepravidelný tvar, někdy houbovitý povrch. Černé tečky ve středu jsou krevní sraženiny cév, ve kterých koření bradavice.

Přenos : z kontaminovaných předmětů, z bazénů, šaten, sprch, přes drobná poranění. Inkubační doba je pár týdnů až pár měsíců. Nejvíce postiženy jsou děti a mládež a lidé s oslabenou imunitou. Nejsnáze pronikají přes mokrou a vlhkou pokožku.

Opatření při zjištění, že máte bradavice :

okamžitá a včasná léčba , odstranění

zvýšená hygiena

používat vlastní ručník

bosou nohou nechodit po bytě, možnost infikovat ostatní členy


Prevence proti bradavicím je zdravá životospráva, hygiena a dostatek potřebných vitamínů pro obranyschopnost organismu.

Léčba patří do rukou dermatologa a je třeba začít co nejdříve, aby se zabránilo šíření. Dermatolog může bradavici odstranit buď laserem – vypálením nebo dusíkem – zmrazením. Bradavice se přestane vyživovat a tím pádem odumře a odpadne. Pokud bradavice neodpadne, musí se procedura opakovat. Je nutné dodržovat zvýšenou hygienu, nezasahovat do bradavice ostrými předměty, aby se nešířila bradavice dále.

Domácí léčba

Pro domácí léčbu jsou doporučeny přípravky jako Kolodium forte, Duofilm, Lapis, tekutý dusík – Wartner. Přípravky jsou volně prodejné v lékárně. Pokud je bradavice pokryta silnější vrstvou kůže, je vhodná návštěva pedikéra, kdy je třeba ji jemně zbrousit, aby jakýkoli přípravek mohl proniknout lépe do hloubky. Dodržujte návod předepsaný ke každému výrobku. Imunitu můžete podpořit vitamínem C.

Velmi často se zaměňují bradavice s kuřím okem. Rozdíl je však třeba umět rozeznat.

© 2023 Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!